Chemický peeling

Omlazená a rozjasněná pleť

Neinvazivní metoda sloužíci k omlazení, rozjasnění a regeneraci pokožky obličeje, krku, dekoltu, zad a rukou.

Chemický peeling je vhodný pro ty, kteří očekávají zlepšení vzhledu a stavu pokožky.

Je vhodná pro všechny typy pleti.

Co znamená chemický peeling AHA a BHA?

Chemický peeling je vysoce účinnou metodou péče o pleť, kterou znali již starověcí Egypťané. Dnes se používají zvláště ovocné kyseliny (mléčná, jablečná, vinná, octová, glykolová, salicylová aj.). Tyto kyseliny v různé míře podráždí pleť. Po stadiu podráždění následuje hojení. Nové buňky vznikající při hojení nahrazují buňky poškozené, které před peelingem vykazovaly ESTETICKÝ DEFEKT – trudovitá pleť po akné, povrchové vrásky, poškození pleti po nadměrném slunečním záření (solární hyperkeratóza).

Princip působení chemického peelingu

Chemický peeling přináší na povrch pleti a dle typu do různé úrovně hloubky pleti chemickou látku nebo látky, které primárně podráždí pleť. Podráždění je klíčové slovo chemického peelingu. Při podráždění pokožky dochází ke vzniku různého stupně lokálního zánětu (stejně jako když si určité místo dlouho dráždíme, například nehty). Postupně se rozšiřují v místě podráždění kožní cévky a k místu putují imunitní buňky. Vzniká zánět různého stupně s příznaky jako je zčervenání, svědění, zvýšení teploty v místě podráždění a mírný (často neviditelný) otok. Po stádiu podráždění následuje hojení.

Cílem podráždění pleti chemickým peelingem je vyvolání procesu HOJENÍ pleti. Nová tkáň, která vzniká při hojení, nahrazuje tkáň poškozenou, která před peelingem vykazovala estetický defekt. Nová pokožka vyhlíží lépe, než pleť před peelingem.

Jakékoliv poškození kůže vyvolá zpravidla zánětovou odpověď. Jedná se o komplexní velmi složitou reakci, do které se zapojují zejména imunitní složky organismu. Vlastní zánětová reakce probíhá u zdravé kůže vždy normálně (fyziologicky) a vede k obnově tkáně (regenerace) v procesu HOJENÍ. Poškozené buňky vysílají signály a imunitní systém rozvíjí reparační procesy. U středně hlubokého peelingu dochází kromě rozvoje mírného zánětu také k drobnému (kapilárnímu) krvácení. Krvácení organismus zastavuje v procesu hemokoagulace (srážení krve).

Jaké jsou nejčastější důvody použití AHA a BHA peelingu?

  • poškození kůže po nadměrném slunění s tvorbou vrásek a nadměrným rohovatěním
  • akné vulgaris typu I. a II. s pustulami a komedony a trudovitá pleť
  • změny a posuny pigmentu (pihy, hypo a hyperpigmentace po slunění nebo zánětu)
  • stárnutí pleti
Pro koho je peelingová kúra vhodná nebo je zakázána?

Povoleno na doporučení lékaře: seboroická nebo atopická dermatitida, rosacea, hyperkeratózy neznámého původu, pimentové névy a útvary nejistého původu.

Chemický peeling je zakázán aplikovat osobám: v těhotenství, při kojení, při autoimunitním onemocnění, při opakovaných častých infekcích typu herpes simplex (klasický opar nejčastěji na rtu)

Pokud u Vás probíhá akutní onemocnění typu virózy nebo bakteriálního zánětu dýchacích cest, rovněž nemůžete chemický peeling podstoupit.

Jak se na peelingová ošetření připravit?

Ošetření se skládá z několika kúr povrchového AHA a BHA peelingu.

  • 10-14 dnů před první kůrou používejte G10 – Přípravnou zjemňující emulzi, která významně snižuje riziko případné nežádoucí reakce. Emulzi používejte 1-2x denně dle doporučení.
  • Od počátku aplikace emulze se neopalujte a používejte pouze doporučenou kosmetiku.
  • Následně budete ošetřeni přípravkem G30 nebo G35 AHA popřípadě G50 nebo G70 obnovující peeling. Jedná se o 30 – 70% roztok kyseliny glykolové (původem z cukrové třtiny) upravený na optimum pH.
  • Aplikace přípravku se může projevit mírným svěděním a pálením. Dle reakce pleti a typu kúry bude roztok po 2 – 7 minutách neutralizován a odstraněn. Domluvte si příští kúru.
  • Následně budete používat po 3 dny indiferentní krém dle doporučení ošetřujícího specialisty a opět se vrátíte k používání přípravku G 10. V této době chraňte ošetřená místa před sluncem, neopalujte se a nevystavujte svoji pleť chladu nebo naopak vysokým teplotám.
  • Jakékoliv nežádoucí reakce sdělte specialistovi.
Režim bezprostředně po aplikaci peelingu

Po aplikaci chemického peelingu AHA a BHA je nutno vyvarovat se následujících činností po dobu nejméně 72 hodin :

  • neopalujte se
  • neměňte teplotu prostředí, pobývejte při teplotách v rozmezí 20 – 25ºC
  • nevykonávejte nadměrnou fyzickou aktivitu, dodržujte klidový
  • psychicky se nestresujte
  • vynechejte ve stravě ostrá jídla, kyselé ovoce
  • jakékoliv reakce ihned oznamte osobě, které peeling prováděla