Relaxační a sportovní masáž

relaxacni a sportovni masaz

Je všeobecně známo, že masáže uvolňují tělo a že tedy pomáhají fyzicky i psychicky. Ale pojďme se nyní podívat podrobněji, jak masáž skutečně funguje, proč má význam a jaký je rozdíl mezi sportovní a relaxační masáží?

Relaxační masáž

Nebo, chcete-li klasická relaxační masáž, jak se někdy označuje, slouží k uvolnění napětí těla a to nejen zatuhlých svalů, ale také k psychickému uvolnění, odstranění únavy, která provází stres a nastolení určité duševní pohody. Relaxační masáž může pomoci také při ztuhlosti svalů zad a šíje, ke kterému dochází po dlouhé kancelářské práci nebo po sezení v autě. Správně provedena masáž může pomoci i od celé řady chronických problémů, které lidé často přisuzují jiné příčině a řeší bolesti léky.

Relaxační masáž provádějí vyškolení maséři, kteří mají zvládnuté masážní techniky, které zahrnují nejen intenzitu, ale i rytmus masáže tak, aby došlo k celkovému uvolnění. Nejčastěji se aplikuje na záda a šíji. Kombinuje se se speciálními masážními oleji a někdy i akupunkturou.

Sportovní masáž má jinou úlohu, než relaxační. Cílem je připravit sportovce fyzicky i psychicky na sportovní výkon a nebo naopak uklidnit tělo po zátěží a navodit regeneraci. Sportovní masáž před výkonem je také prevencí možných úrazů, protože například při maratonu dochází k zátěži trvající několik hodin a běžec se snaží běžet na hranici svých možností, aby dosáhl nejlepšího výkonu. Po skončení zátěže je třeba navodit regeneraci a podpořit odplavování škodlivých látek z těla, které se během zátěže vytvořily.

Sportovní masáž

Masážní techniky při sportovní masáži jsou odlišné od klasické masáže, která řeší tělo všeobecně. Sportovní masér se zaměřuje na konkrétní svalstvo, které se při výkonu využívá, masážní pohyby jsou rychlejší a masáž intenzívnější. Sportovní masáž opět není jen o fyzické přípravě, ale i o té psychické, protože uvolňuje také stres, který před závodem nebo utkáním vzniká.

Více informací: masáže